Co znakujemy?

Rozwiązania Print & Apply znajdują swoje zastosowanie na wielu obszarach działania. Są wszędzie tam, gdzie wydruk oraz aplikacja etykiet (na różne sposoby) odbywa się w sposób zautomatyzowany, bez konieczności udziału pracy człowieka.

Gotowe, wydrukowane elementy samoprzylepne mogą trafić na różnego typu materiały. Co można w ten sposób oznakować?

Palety

W tym przypadku na gotowy produkt jest naklejana tzw. etykieta logistyczna. To nic innego jak kawałek papieru z nadrukiem. Znajdują się na nim kody kreskowe oraz dane tekstowe. W związku z tym, że podobnie wygląda to na całym świecie, w różnych zakątkach świata taka informacja z palety będzie szybko odczytana (etykieta ta jest bowiem zgodna z międzynarodowym standardem GS1).

Na etykiecie, naklejonej na paletę, mogą się znaleźć różnego typu informacje. Zwykle są to przede wszystkim dane dotyczące jej zawartości, tego jak dużo towaru jest w ten sposób transportowane, a także jaka jest jego data ważności. Oprócz tego, można zauważyć m.in. dane nadawcy i odbiorcy takiej przesyłki, oznaczenia partii produkcyjnej czy logo producenta towaru.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na zautomatyzowane oznaczanie palet. Późniejszy odczyt zawartych na etykietach informacji również może się bowiem odbywać przy użyciu maszyn. Ułatwia to m.in. jednolita treść i forma danych zamieszczanych na samoprzylepnych elementach, a także to, że z reguły miejsce, w którym się one pojawiają, nie jest przypadkowe, ale z góry precyzyjnie ustalone.

Kartony

Etykiety, które są aplikowane na kartony, są zwykle przeznaczane prosto do wysyłki. Ich właściwe oznaczenie pomaga w szybkiej dostawie towaru do odbiorcy. Mało tego! Takie samoprzylepne naklejki pozwalają jasno oznaczyć rodzaj przewożonego towaru. W ten sposób osoba, która fizycznie zajmuje się jego dostarczeniem adresatowi, już po zerknięciu na paczkę doskonale wie, że ma do czynienia na przykład ze szklanym produktem. To jasna wskazówka, dotycząca tego, jak należy się obchodzić z takim towarem, a także w jaki sposób najlepiej go przetransportować.

Szybki odczyt danych z etykiety umożliwia również zautomatyzowane działanie aplikatora etykiet. To właśnie to urządzenie umieszcza etykiety na dwóch bokach palety z wyrobem gotowym. Dzięki temu, od razu wiadomo, w którym miejscu szukać etykiety oraz zamieszczonych na niej informacji.

Opakowania zbiorcze

Etykietowanie pomaga również w zwykłym oznaczaniu towaru. W przystępny i jednolity sposób można w ten sposób zaznaczyć nie tylko to, co się znajduje w opakowaniu zbiorczym, ale i na przykład okres, w którym dane rzeczy będą przydatne. Tak oznaczona paczka może trafić do magazynu, gdzie będzie czekać na dalsze operacje związane na przykład z jej wysyłką.

W tym przypadku etykiety mogą być przydatne także w zastosowaniu dodatkowych oznaczeń. Mogą to być na przykład informacje, dotyczące tego, gdzie znajdują się góra i dół paczki. To istotne szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z niestandardowymi pakunkami (przy oznaczeniach na zakrzywionych powierzchniach).